تاییدیه بلوک استاندارد را فقط از انجمن بلوک استاندارد بخواهید

لزوم خرید بلوک سیمانی استاندارد

همانطور که میدانید بلوک های ساختمانی از هر نوعی که باشند مستلزم رعایت استانداردهای تعریف شده برای آن فراورده می باشند و مهندسین ناظر وظیفه دارند تا از استاندارد بودن بلوک ها و سایر مصالح ساختمانی اطمینان حاصل کنند و یکی از راه هایی که سازندگان و مهندسین می توانند نسبت به استاندارد بودن بلوک های ساختمانی دریافت تاییدیه استاندارد از تولیدکنندگان می باشد.

اما آیا به هر تاییدیه ای می توان اعتماد کرد؟ آیا هر تاییدیه ای دارای اعتبار است؟ پاسخ به این سوال منفی است

متاسفانه تعداد زیادی کارگاه های کوچک و بزرگی وجود دارد که محصولات فاقد کیفیت و استاندارد را در بازار عرضه می کنند و بسیاری از آن ها گواهی استاندارد بودن محصول خود را نیز به مشتری هایشان ارائه می کنند که این گواهی ها همگی فاقد اعتبار می باشد و این موضوع بعدا مهندسین و سازندگان را دچار مشکل می کند.

مسئولیت مهندسین ناظر، مجری و سازندگان در بکارگیری بلوک استاندارد سیمانی

متاسفانه روز به روز تعداد کارگاه های متفرقه ای که هیچ نظارتی روی محصولات تولیدی آنها نیست در حال افزایش میباشد. در این خصوص مدیرکل استاندارد تهران تاکید کرد:بازرسان استاندارد در جریان بازرسی از واحدهای تولیدی در شهرستان‌های ری، اسلامشهر و قدس، چندین واحد تولیدکننده بتن آماده و بلوک غیراستاندارد را پلمب کردند.

همچنین رئیس مرکز تحقیقات ساختمان و مسکن، تولید و استفاده از مصالح غیر استاندارد در ساخت و سازها را نوعی قانون گریزی دانست و گفت: مصالحی مانند شن و ماسه و بلوکهای سیمانی رکوردار تولید مصالح غیر استاندارد هستند

 

سید محمود فاطمی عقدا با اشاره به اینکه براساس قانون و مقررات ملی ساختمان تولید واستفاده از مصالح غیر استاندارد ممنوع است، تصریح کرد: افرادی که چنین مصالحی را تولید یا در ساخت و ساز از آن استفاده می کنند در حقیقت قانون گریزی کرده اند. وی مصالحی مانند شن و ماسه و بلوک های سیمانی را رکوردار تولید مصالح غیر استاندارد اعلام کرد و افزود: تیرماه ۸۷ آخرین مهلت برای تولید کنندگان مصالح ساختمانی برای انطباق محصول خود با استانداردها و دریافت تاییدیه های لازم بوده و هم اکنون با شرکت هایی که اقدام به تولید مصالح غیر استاندارد کنند برخورد جدی صورت گیرد

رئیس مرکز تحقیقات ساختمان و مسکن ادامه داد: در فرایند تولید، وزارت صنایع و معادن در کنار موسسه استاندارد و در مرحله توزیع نیز وزارت بازرگانی مسئول نظارت بر روند تولید و توزیع مصالح استاندارد ساختمانی هستند. فاطمی عقدا نظام مهندسی ساختمان را مسئول نظارت بر بکارگیری استفاده از مصالح استاندارد در ساخت و سازها دانست و اظهار داشت: مرکز تحقیقات ساختمان و مسکن نیز به عنوان هماهنگ کننده در کنار دستگاه های یاد شده برای جلوگیری از تولید، توزیع و بکارگیری مصالح غیر استاندارد فعالیت می کند

رئیس مرکز تحقیقات ساختمان و مسکن خاطر نشان کرد : در مجموع اقدامات خوبی از سوی دستگاه های مرتبط برای جلوگیری از تولید، توزیع و بکارگیری مصالح غیر استاندارد در سالهای گذشته صورت گرفته است.

 

همان طور که میبینید با وجود اقدامات سازمان ملی استاندارد و مرکز تحقیقات مسکن، راه و شهرسازی باز هم محصولات بی کیفیت در حال تولید هستند و از آن بدتر خیلی از آن ها با اسم بلوک استاندارد به فروش می رسند و برای آن حتی گواهی نیز صادر می شود. اما هیچ یک از آن ها دافع مسئولیت های مهندسین ناظر و سازندگان نیست.

اما سازنده چطور میتواند با وجود گواهی های جعلی نسبت به استاندارد بودن محصول خریداری شده اطمینان حاصل کند؟

برای حل این مشکل انجمن تولیدکنندگان بلوک سیمانی استاندارد شکل گرفته است که اقدامات ارزشمندی نیز تا کنون انجان داده اند.

کلیه ی اعضای این انجمن تولیدکنندگان دارای پروانه ی معتبر استاندارد از سازمان ملی استاندارد ایران هستند که این موضوع توسط این انجمن به جد بررسی می شود.

جست و جو در سایت انجمن
جست و جو در سایت انجمن

تولیدکنندگان و اعضای این انجمن موظف به رعایت قوانین انجمن و صدور تاییدیه ی متحدالشکل با هولوگرام انجمن و کد رهگیری و بارکد دوبعدی قابل استعلام از انجمن برای هر مشتری خود هستند که عملا امکان جعل و تقلب را به صفر رسانده است.

تمامی اطلاعات واحد تولیدی در برگه صادره و همچنین تمامی اطلاعات پروژهای ساختمانی ،تعداد و نوع بلوک و متراژ پوششی باید دقیق ،کامل باشد در غیر اینصورت دسترسی کارگاه مورد نظر به سایت توسط هییت مدیره کنسل خواهد شد.

 

نتیجه گیری

تنها راه اطمینان خرید بلوک های استاندارد دریافت تاییدیه استاندارد صادر شده توسط انجمن بلوک سیمانی استاندارد می باشد که دارای اطلاعات کامل تولید کننده، پروژه خریدار، مشخصات محصول خریداری شده با تعداد و مساحت پوششی معین میباشد. ضمنا این گواهی و تاییدیه حتما باید دارای هولوگرام انجمن، کد رهگیری و بارکد دوبعدی قابل استعلام در سایت انجمن و مهر برجسته تولید کننده باشد.

نمونه ی تاییدیه صادر شده توسط انجمن تولید کنندگان بلوک استاندارد
نمونه ی تاییدیه صادر شده توسط انجمن تولید کنندگان بلوک استاندارد

جهت کسب اطلاعات بیشتر به وبسایت انجمن تولیدکنندگان بلوک سیمانی استاندارد به نشانی standardblock.ir مراجعه کنید.

 

بلوک مانا از اولین تولیدکنندگانی می باشد که به عضویت این انجمن درآمده و برای محصولات خود تاییدیه معتبر و قابل استعلام صادر میکند.

 

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.